Slaskie biegi gorskie
photo

HAŁDA

„Nasza” hałda na Kostuchnie to drugi pod względem wysokości szczyt w Katowicach: 339m n.p.m. (palmę pierwszeństwa dzierży Wzgórze Wandy 357m n.p.m.). W pogodne dni na horyzoncie bez problemu dostrzec można Beskidy, wyróżnić charakterystyczne masywy Pilska i Babiej Góry. Z mniej odległych lokalizacji, widocznych ze szczytu, warto wymienić Tychy z doskonale widoczną tyską „Brama słońca”, kominy elektrowni w Łaziskach Górnych, jak również charakterystyczny kościół św. Klemensa w Lędzinach.

Teren otaczający hałdę jest położony na wysokości ok. 280 m n.p.m., tym samym wysokość względna hałdy to niemalże 60 metrów. Zatem, chcąc zdobyć np. Skrzyczne od dolnej stacji kolejki (ok. 700 m różnicy wzniesień) musimy wbiec na hałdę 12 razy, licząc od poziomu morza: 20 razy; na Rysy 41 razy, Mont Blanc 80 razy, Kilimandżaro 98 razy, Mount Everest 147 razy, Olympus Mons (najwyższa znana góra w naszym Układzie Słonecznym) wulkan na Marsie mierzący 22 km: 366 razy. Ufff :).

Historia zwałowiska sięga 1900 roku, kiedy to rozpoczęto jego usypywanie, z początku na dziko... Dopiero po blisko stu latach, pod koniec lat 90 – tych, opracowano plan ukształtowania całości bryły, zakładając, iż będzie ona ciekawym elementem krajobrazu. Od kilkunastu lat trwa rekultywacja tworu, w dolnych partiach sadzony jest las, wyżej krzewy i trawa.

Z historii najnowszej: w czerwcu 2017 roku, na terenie hałdy rozegrano pierwszy w Katowicach bieg górski. Jesienią tego samego roku dzięki inicjatywie Galerii Sztuki Współczesnej BWA na hałdę poprowadzono pierwszy szlak turystyczny. W styczniu 2018r. na terenie zwałowiska miał miejsce bieg na orientację z cyklu „Katowice Wieczorową Porą”.

photo
Widok z hałdy w kierunku południowym. Widoczne masywy Pilska i Babiej Góry

Organizatorzy

---------------------

Partnerzy